+90 284 212 00 10 Şükrüpaşa Mah. 103. Sk. Verapark Apt. No:25/10 Edirne

IPL Lazer Epilasyon

IPL İLE LAZER EPİLASYON NEDİR?
Günümüzde milyonlarca insan yüzlerindeki ve vücudunun çeşitli bölgelerindeki tüylerden şikayet etmektedir. Özellikle 18- 25 yaşlan arasındaki kadınların %15’inde yoğun tüylenme görülür. Bunun yanında vücudundaki tüylerden şikayet eden erkeklerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bugüne kadar istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan ağda, tıraşlama, çekme, tüy dökücü krem gibi yöntemler kişiye sadece geçici bir rahatlık verip, kesin çözüm olamamaktadırlar. Halk arasında iğneli epilasyon olarak bilinen elektroliz yöntemi ise zaman kaybettiren, zor, zahmetli, pratik olmayan, uygun ortamlarda yapılmadığı taktirde enfeksiyon ve iz bırakma gibi yan etkileri olan bir yöntemdir. IPL Lazer sistemleri, yüz ve bacak ince kılcal damarlarının tedavisi, yaşlılık lekelerinin giderilmesi ve cildin yenilenmesi gibi kozmetik amaçlarla yıllardır kullanılmaktadır. Epilasyonda da eski yöntemler artık yerini, daha konforlu, uygulaması daha kolay, sonucu açısından başka hiçbir yöntemle kıyaslanamayacak kadar güçlü olan lazer (IPL) epilasyona bırakmıştır.

okyanus-kil-diagram

NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKMEKTEDİR?
Vücudumuzda ki kıllar büyüme, duraklama ve dökülme olarak üç farklı evrede bulunurlar. Kılın lazere en duyarlı olduğu büyüme evresini bulabilmek için lazer (IPL) uygulaması genelde birden fazla seansı gerektirir. Bazen tek seans bile tatmin edici sonuç verebilmekle birlikte genelde 4-6 seans yeterli olabilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz kıl büyüme evrelerinin vücudun farklı yerlerinde farklı oranlarda bulunmasından dolayı ayrıca yüzde bulunan hormonlara duyarlı reseptörlerin daha hassas olmasından dolayı, yüz bölgesi daha dirençli olup 8-10 seans gerekebilir.

LAZEREPILATION

YAZ AYLARINDA IPL UYGULAMASI YAPILIR MI?
Yaz döneminde lazer epilasyon uygulanmaz gibi yanlış bir inanış vardır. Uygun cihazlar kullanıldığı taktirde ve epilasyondan sonra uygun güneşten koruyucular kullanıldığı sürece yazın lazer uygulamasının hiçbir sakıncası yoktur (Uygulamadan 10 gün önce ve 10 gün sonrası güneşten korunmak şartıyla). Ancak koyu ten rengine sahip kişilerde lazerin (IPL) etkisi azalabileceğinden epilasyondan önce solaryuma girmek ve güneşlenmek uygun değildir.  Koyu tenlilerde doktorunuz uygun görürse lazer (IPL) epilasyondan daha iyi sonuçlar alabilmek için ten rengini açıcı kremler verebilir.

okyanus-guzellik-box

IPL LAZER VE DİĞER LAZER SİZTEMLERİ İLE İSTENMEYEN TÜYLER NASIL YOK EDİLİR?
IPL ve diğer lazer sistemlerinden çıkan belli dalga boyundaki ışık (600 nm / 1200 nm) kıl köklerinde yer alan ve melanin denilen bir madde tarafından tutulur. Böylece kıl kökünün ısısı artar ve kıl kökü yanarak tahrip olur. Bu kıl kökünden bir daha kıl çıkmaz. Her IPL veya lazer epilasyon uygulamasında kıl köklerinin yaklaşık %30 ‘u bu şekilde etkilenir. Bu nedenle epilasyon tedavisi birkaç seans sürer.

IPL LAZER TEDAVİSİNİN SONUÇLARI KALICI MIDIR?
IPL sistemleri ile yapılan tüylerin yok edilmesi uygulamasının sonuçları %80-90 oranında kalıcıdır. %10-20 hastada tedavi bittikten bir süre sonra tekrar seyrek olarak tüyler çıkabilir. Bu yeni çıkan tüylere de 1-2 seans uygulama gerekebilir. Ayrıca hormon bozukluğu tedavisi için verilen ilaçların düzenli kullanılmaması da tedavi sonrası yeni tüylerin çıkmasına yol açabilir.

IPL LAZER EPİLASYONUN DİĞER LAZERLERE ÜSTÜNLÜKLERİ NELERDİR?
Diğer lazer sistemleri ile arasında IPL lazer sistemleri lehine belirgin farklar vardır. IPL lazer sisteminde kişinin kılının kalınlık, sıklık ve rengine, cildin renk ve yapısına ve uygulanacak bölgeye göre verilecek ışığın şiddetini ve süresini ayarlama olanağı vardır. Bu esnek tedavi yaklaşımı şu anda epilasyon için kullanılan hiçbir lazer sisteminde bulunmamaktadır. IPL lazer sisteminde tedavi başlıkları, diğer lazer epilasyon sistemi başlıklarına göre çok daha geniş olduğu için tedavi süresi belirgin olarak kısalmaktadır. Ayrıca bu sayede uygulamanın maliyeti de düşmektedir. IPL lazer sistemi ile diğer lazer sistemleri arasındaki bir başka fark ise kişinin uygulama esnasında duyduğu acının şiddetidir. Diode lazerler ile yapılan epilasyon sırasında kişiler belirgin acı hissederler ve hatta özel kremler ile deriyi uyuşturmak bile gerekebilir. Fakat özel soğutma sistemi olan IPL lazer ünitesinde (Temaslı devamlı soğutma-Başlığında monte özel 0º soğutma sistemi) kişinin hissettiği acı yok denecek kadar azdır ve daha önce bahsedildiği gibi uygulama süresi çok kısa olduğu için tolere edilmesi kolay olur.